Pro informaci – Nový stavební zákon
Od 1. 7. 2024 je ve věcech týkajících se územního plánování plně aplikovatelný zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů. Veškeré informace na Informačním webu územního plánování související s tímto zákonem budou postupně aktualizovány. Děkujeme za pochopení.
Revize a aktualizace po 07/2024
Stanoviska a metodiky jsou řazeny do následujících problémových okruhů:
Sekce Stavební právo.
Sekce Stanoviska a metodiky.
Přehled dotčených orgánů v řízeních podle nového stavebního zákona – aktualizováno 08/2024.
Sekce Informace z územního plánování / Legislativa a metodiky.
Odkaz na stránky ÚÚR. Naleznete zde k dohledání Neaktuální stanoviska a metodiky (v oblasti územního plánování a stavebního řádu), které mohou napomoci k obhájení postupů příslušných úřadů, pokud z nich vycházely v minulosti, za doby jejich platnosti.
Ústav územního rozvoje. Internetová prezentace – průběžně se aktualizují vybrané kapitoly – poslední aktualizace 8. 1. 2024.
Odborná pomůcka obsahuje následující problémové okruhy:
Pojmy související s problematikou územního plánování naleznete také ve Slovníku územního rozvoje.
Ministerstvo pro místní rozvoj. Usnesením vlády ČR č. 475 ze dne 19.06.2013 byl schválen materiál Metodika hodnocení výsledků výzkumných organizací a hodnocení výsledků ukončených programů s platností pro léta 2013–2015 (s prodloužením na rok 2016). Na základě tohoto materiálu byly zpracovány odborem regionální politiky MMR metodiky certifikace výzkumu, vývoje a inovací a předloženy ministrovi pro místní rozvoj ke schválení následující metodiky, které ministr pro místní rozvoj schválil dne 20. srpna 2013.
Nestátní nezisková organizace IURS byla založena v roce 2001. Zabývá se problematikou udržitelného rozvoje urbanizovaného území. Součástí aktivit IURS je i výzkumná činnost související s opuštěnými a málo využitými lokalitami.
Materiály z archivu J. B. Jackson:
Ministerstvo pro místní rozvoj iniciovalo zpracování díla Trendy vývoje struktury měst a obcí v ČR. Projekt byl řešen za podpory Technologické agentury České republiky pod kódem TB050MMR002. Viz též na webových stránkách MMR.
Studie, kterou nechalo zpracovat Ministerstvo pro místní rozvoj nechalo u společnosti EEIP, a.s. Materiál hodnotí, jaký vliv má kvalita projekční a plánovací praxe na ekonomickou výkonost České republiky a hledá cesty, jak tuto kvalitu zvýšit. Viz též na webových stránkách MMR Vyšší úroveň architektury závisí na kvalitě plánů a projektů.
Založena v roce 2009 pro zintenzivnění a podporu spolupráce mezi výzkumnými organizacemi podporovanými státem a podnikatelskou sférou. V rámci svých programů vybírá a následně financuje projekty aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací.
Ústav územního rozvoje.
Profesní informační systém ČKAIT (PROFESIS) umožňuje autorizovaným osobám i odborné veřejnosti rychlý přístup k aktuálním informacím. Obsahuje ucelené řady metodických, technických pomůcek a pomůcek podnikatelského servisu k činnosti autorizovaných osob. Dále zahrnuje odkazy na oficiální dokumenty orgánů veřejné správy (např. ministerstev), časopisy a další dokumenty.
Davos (Švýcarsko), 22. 1. 2018. Davos Declaration 2018 (EN). Davoská deklarace 2018 – ČKA (CZ).
Nová agenda pro města – česká verze. Třetí celosvětová konference OSN o bydlení a udržitelném rozvoji měst „Habitat III“ (17.–20. října 2016, ekvádorské hlavní město Quito). EU a její členské státy se zavázaly k podpoře udržitelné urbanizace tak, aby všechny příslušné nové a vznikající problémy byly řešeny celostním a jednotným způsobem.
Podepsána Českou republikou, Slovenskem, Polskem, Ukrajinou, Rumunskem, Maďarskem a Srbskem v květnu 2003 v Kyjevě.
Má zabezpečit koordinovanou ochranu biodiverzity – přirozených lesů, nenarušených povodí a tradiční kulturní krajiny i života místních obyvatel.
Úmluva obsahuje obecně formulované závazky, dále konkretizované v rámci prováděcích protokolů.
MŽP. Florencie, 20. 10. 2000.
Sdělení č. 12/2017 Sb. m. s. Ministerstva zahraničních věcí – nové znění českého překladu Evropské úmluvy o krajině, přijaté dne 20. října 2000 ve Florencii, které nahrazuje český překlad Úmluvy vyhlášený pod č. 13/2005 Sb. m. s.
Evropská konference ministrů odpovědných za územní plánování (CEMAT), Lublaň 2003. Další informace na stránkách ÚÚR.
Konference Rady Evropy ministrů odpovědných za územní/regionální plánování – Nafplio, 17. června 2014:
Evropská konference ministrů odpovědných za územní plánování (CEMAT), Hannover 2000.
Studie regionálního rozvoje, EU 2000.
Schválena v Dublinu 17. října 2015. ECTP-CEU – Evropská rada urbanistů (European Council of Spatial Planners – Conseil Européen des Urbanistes).
Vize pro evropská města a regiony 21. století. Schválena v Barceloně 22. dubna 2013.
Dne 30. 11. 2020 byla na neformálním ministerském setkání schválena „Nová lipská charta – Využití transformativní schopnosti měst pro obecné blaho“ a její Implementační dokument.
Zásady plánování měst. Zrevidovaná verze charty vypracovaná v roce 2002 Evropskou radou urbanistů.
Principy udržitelného rozvoje měst.
Ústav územního rozvoje. Časopis Urbanismus a územní rozvoj č. 1/2000.
Charta evropských měst směřujících k trvale udržitelnému rozvoji.
Mezinárodní charta pro záchranu historických měst.
Mezinárodní rada pro památky a sídla (ICOMOS). Mezinárodní charta pro záchranu historických měst.
Mezinárodní charta o zachování a restaurování památek a sídel.
Zásady plánování měst.
Mezinárodní rada pro památky a sídla (ICOMOS). Mezinárodní charta pro záchranu historických měst.