Pro informaci – Nový stavební zákon
Od 1. 7. 2024 je ve věcech týkajících se územního plánování plně aplikovatelný zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů. Veškeré informace na Informačním webu územního plánování související s tímto zákonem budou postupně aktualizovány. Děkujeme za pochopení.
Digitalizace, geografické informační systémy a data
Revize a aktualizace 2023
1. Digitalizace
Strategie koordinované a komplexní digitalizace České republiky 2018+ je souborem koncepcí a implementačních plánů zajišťujících předpoklady dlouhodobé prosperity České republiky v prostředí probíhající digitální revoluce. Struktura programu Digitální Česko se člení na tři pilíře:
Strategie rozvoje infrastruktury pro prostorové informace v České republice po roce 2020 kontinuálně navazuje na Strategii rozvoje infrastruktury pro prostorové informace v České republice do roku 2020. GeoInfoStrategie2020+ vytváří podmínky pro realizaci zásadních projektů nad prostorovými daty s celonárodním významem v mezinárodním kontextu a akcentuje vzdělávání všech účastníků národní infrastruktury pro prostorové informace a podporu výzkumu, vývoje a inovací v předmětné oblasti.
2. Geografické informační systémy a data
Geografický informační systém (GIS) je informační systém navržený pro práci s daty, která jsou reprezentována prostorovými nebo geografickými souřadnicemi. Je to automatizovaný systém pro sběr dat, jejich uchovávání, třídění, úpravu, analýzu a následné zobrazení.
GIS poskytuje možnost znázorňovat realitu pomocí uskupení různých mapových vyjádření (např. topografické, geologické, hydrometeorologické, katastrální a jiné mapy, letecké snímky atd.), a to v libovolné kombinaci. Se všemi těmito informacemi lze nadále pracovat při tvorbě analýz, prognóz a modelů různých situací. Tato grafická (mapová) vyjádření jsou pomocí GISu úzce provázána s informacemi obsaženými v databázích, a to činí GIS účinným nástrojem.
Možnosti GISu, tj. svázání názorných grafických informací s popisnými, jsou významné obzvláště ve státní správě a samosprávě, kde mohou usnadnit a zefektivnit rozhodování. Navíc umožní zrychlení přístupu k různým mapám a oborovým databázím a zlepší jejich provázanost.
GIS vybraných ústředních orgánů státní správy, organizačních složek státu, státních příspěvkových organizací, státních podniků a veřejně výzkumných organizací
Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK)
- ČÚZK je ústředním orgánem státní správy, který vykonává svou činnost dle § 3 zákona č. 359/1992 Sb., o zeměměřických a katastrálních orgánech, v platném znění.
- Geoportál ČÚZK – Aplikace
- Geoprohlížeč
Mapová aplikace umožňující prohlížení vrstev ČÚZK (Katastrální mapy, ZBAGED, Ortofoto ČR, Základní mapy ČR, Státní mapa, Správní jednotky, Geonames, INSPIRE a další).
- Nahlížení do KN
Aplikace umožňuje získávat vybrané údaje o parcelách, stavbách, jednotkách (bytech nebo nebytových prostorech) a právech stavby, evidovaných v katastru nemovitostí a dále informace o stavu řízení pro účely zápisu vlastnických a jiných práv oprávněných subjektů k nemovitostem v České republice, nebo pro účely potvrzování geometrických plánů.
- Dálkový přístup do katastru nemovitostí
Aplikaci je členěna na přístup pro registrované a neregistrované členy. Verze pro registrované uživatele je určena zejména pro právnické osoby a pro osoby využívající Webové služby dálkového přístupu (WSDP). Aplikace vyžaduje předchozí registraci u ČÚZK. Neregistrovaná verze je určena pro fyzické osoby, která na rozdíl od Dálkového přístupu do KN nevyžaduje předchozí registraci u ČÚZK.
- Veřejný dálkový přístup k datům RÚIAN
Aplikace veřejného dálkového přístupu umožňuje přístup k datům registru územní identifikace, adres a nemovitostí a jejich stažení prostřednictvím Výměnného formátu RÚIAN (VFR). Data VDP jsou poskytována zdarma a bez registrace. Data mají informativní charakter, referenční data jsou dostupná pouze přes Informační systém základních registrů.
- Archiv-WEB
Aplikace Archiv-WEB umožňuje evidenci aktuálního stavu rastrových souborů skenovaných map bývalého pozemkového katastru (BPK), katastrálních map sáhového měřítka v souvislém zobrazení (KMS) a katastrálních map v dekadickém měřítku (KMD). Dále tato aplikace zobrazuje stupně digitalizace katastrální mapy v jednotlivých katastrálních územích, přičemž umožňuje získat informace o postupu převodu map v souřadnicových systémech stabilního katastru do souvislého zobrazení S-JTSK a podrobnější informace o jednotlivých katastrálních územích a mapových listech.
- Geodetické aplikace
Geodetické aplikace (CZEPOS) jsou určeny pro podporu zeměměřických činností v terénu a jejich následné zpracování v závazných souřadnicových referenčních systémech. Geodetické aplikace vychází z výsledků činností v geodetických základech, z nichž poskytují výstupy, případně jiné související informace.
- Analýzy výškopisu
Mapová aplikace umožňující provádění analýz výškopisu dat ČÚZK (např. mezní hodnoty nadmořských výšek, rozmezí nadmořských výšek, sklonitost svahů, expozice a orientace svahů, pole viditelnosti, linie viditelnosti, výškový profil atd.). Zdrojem výškopisných dat jsou: Digitální model povrchu České republiky 1. generace (DMP 1G), Digitální model reliéfu České republiky 4. generace (DMR 4G) a Digitální model reliéfu České republiky 5. generace (DMR 5G).
- Archiv
Mapová aplikace umožňující prohlížení archivních map (např. originální mapy stabilního katastru) a archivních leteckých měřických snímků (1936–2021).
- Jména světa
Mapová aplikace umožňující prohlížení jména (česká) moří a mezinárodních území, jména států a jejich územních částí či index českých exonym.
- Geoportál ČÚZK – Datové sady
- Katastr nemovitostí
Katastr nemovitostí je soubor údajů o nemovitostech v České republice zahrnující jejich soupis a popis a jejich geometrické a polohové určení. Jeho součástí je evidence vlastnických a jiných věcných práv a dalších, zákonem stanovených práv k těmto nemovitostem.
- RÚIAN
Registr územní identifikace, adres a nemovitostí (RÚIAN) zajišťuje vedení popisných a lokalizačních údajů o územních prvcích, územně evidenčních jednotkách, účelových územních prvcích, jejich vazbách a o adresách.
- ZABAGED – polohopis
Základní báze geografických dat České republiky (ZABAGED®) je digitální geografický model území České republiky (ČR). Polohopisnou část ZABAGED® tvoří geografické objekty sídel, komunikací, rozvodných sítí a produktovodů, vodstva, územních jednotek a chráněných území, vegetace a povrchu, terénního reliéfu a vybrané údaje o geodetických bodech. Objekty jsou reprezentovány dvourozměrnou vektorovou prostorovou složkou a popisnou složkou obsahující kvalitativní a kvantitativní informace o objektech.
- ZABAGED – výškopis
Výškopisná data Zeměměřického úřadu poskytují informace o výškových poměrech terénního reliéfu, respektive povrchu (včetně staveb a rostlinného krytu) České republiky. Jedná se o data týkající se vrstevnic, DMP 1G, DMR 4G, DMR 5G a nadmořské výšky – GRID (EL GRID) a TIN (EL TIN).
- Ortofoto
Ortofoto České republiky představuje periodicky aktualizovanou sadu barevných ortofot v rozměrech a kladu mapových listů Státní mapy 1 : 5 000 (2 x 2,5 km). Ortofoto je georeferencované ortofotografické zobrazení zemského povrchu, na kterém je fotografický obraz zemského povrchu překreslený tak, aby byly odstraněny posuny obrazu vznikající při pořízení leteckého měřického snímku. Ortofota jsou barevně vyrovnaná, zdánlivě bezešvá (švy jsou vedeny po přirozených liniích). ČÚZK nabízí i ortofota z let minulých (1998–2020), které se liší velikostí pixelu či způsobem pořízení.
- Mapy
Státní mapová díla tvoří mapové listy souvisle zobrazující území České republiky, které jsou zpracované podle jednotných zásad a vydávané orgánem státní správy ve veřejném zájmu. Státní mapová díla závazná na území České republiky jsou stanovena nařízením vlády č. 430/2006 Sb. ČÚZK je vydavatelem jak základních státních mapových děl, mezi která patří katastrální mapa, Státní mapa v měřítku 1 : 5 000, Základní mapa České republiky v měřítkách 1 : 10 000, 1 : 25 000, 1 : 50 000, 1 : 100 000 a 1 : 200 000, Mapa České republiky v měřítku 1 : 500 000, tak i několika tematických státních mapových děl.
- Bodová pole
Databáze bodových polí (DBP) obsahuje geodetické údaje o bodech bodových polí z území České republiky, které lze využít pro přesnou lokalizaci objektů v závazných referenčních systémech. DBP je součástí informačního systému zeměměřictví a patří mezi informační systémy veřejné správy. Bodová pole tvoří soubor bodů základního bodového pole polohového, výškového a tíhového a soubor zhušťovacích bodů a bodů podrobných bodových polí. Základní bodové pole tvoří geodetické základy na území České republiky.
- Geonames
Geonames je informačním systémem o geografických jménech České republiky, přičemž obsahuje kompletní soubor prostorových a popisných informací o standardizovaných geografických jménech a jménech sídelních jednotek. Standardizované geografické jméno je vedeno v rámci popisných informací k pojmenovaným geografickým objektům.
- Letecké měřické snímky
Letecké měřické snímky jsou archivované v analogové formě v Archivu leteckých měřických snímků Vojenského geografického a hydrometeorologického úřadu (VGHMÚř) v Dobrušce. Černobílé snímky z let 1936–2002 byly pořízeny Ministerstvem obrany České republiky, respektive jeho předchůdci. Barevné LMS pořízené od roku 2003 do roku 2010 ve spolupráci ČÚZK a MO ČR jsou digitalizovanými snímky z analogových podkladů.
- Archiválie
Ústřední archiv zeměměřictví a katastru (ÚAZK), organizačně začleněný do Zeměměřického úřadu, je veřejným specializovaným archivem. Jeho úkolem je shromažďovat a veřejnosti zpřístupňovat výsledky rozsáhlých geodetických a kartografických prací, které v minulosti probíhaly na našem území. Do archivních souborů lze nahlédnut např. prostřednictvím aplikace Archiv.
Ministerstvo životního prostředí
- Ministerstvo životního prostředí je ústřední orgán státní správy a orgán vrchního dozoru ve věcech životního prostředí.
- Agentura ochrany příroda a krajiny ČR (AOPK ČR)
- AOPK ČR je organizační složkou státu vykonávající zejména státní správu v obvodu působnosti a odbornou podporu výkonu státní správy na úseku ochrany přírody a krajiny.
- Informační systém odpadového hospodářství (ISOH)
ISOH představuje informační systém sloužící pro rozhodovací, kontrolní a statistické potřeby řízení odpadového hospodářství ČR, a to prostřednictvím webových aplikací:
- Registr míst zpětného odběru elektrozařízení
Aplikace poskytuje informace o sběrných nádobách a sběrných místech (sběrné dvory, prodejny apod.), kde je možné odevzdat vysloužilé elektrické spotřebiče.
- Registr zařízení, obchodníků a spisů
Aplikace umožňuje veřejnosti přístup k potřebným informacím o zařízeních určených pro nakládání s odpady a obchodnících s odpady.
- Registr skladů a původce
Aplikace umožňuje veřejnosti přístup k potřebným informacím o skladech odpadů u původce dle zařízení typu 12 uvedeném v příloze č. 4 zákona podle § 21 odst. 3 zákona č. 185/2001 Sb. (zákon o odpadech).
- Jednotná evidence Speleologických objektů (JESO)
Jednotná Evidence Speleologických Objektů (JESO) je informační systém o krasových a pseudokrasových jevech na území České republiky.
- Portál informačního systému ochrany přírody (ISOP)
Portál ISOP je webovým rozhraním, které umožňuje přistupovat z jednoho místa ke všem informačním zdrojům a aplikacím ISOP.
- Otevřená data AOPK ČR – prohlížecí služba
Mapová aplikace pro prohlížení dat o národně i mezinárodně chráněných územích či druzích.
- Otevřená data AOPK ČR – stahovací služba
Portál pro stažení dat o národně i mezinárodně chráněných územích či druzích.
- Systém evidence kontaminovaných míst (SEKM 3)
SEKM 3 je informační systém pro evidenci, sledování a posuzování priorit kontaminovaných, respektive potenciálně kontaminovaných, míst a lokalit s řešenou ekologickou újmou.
- Ústřední seznam ochrany přírody (ÚSOP)
Ústřední seznam ochrany přírody (ÚSOP) je veřejný informační systém veřejné správy, který je tvořen Sbírkou listin a Registrem objektů evidující veškerá zvláště chráněná území, ptačí oblasti, evropsky významné lokality, památné stromy, smluvně chráněná území a smluvně chráněné památné stromy na území ČR (objekty ÚSOP).
- Česká geologická služba (ČGS)
- Česká geologická služba je státní příspěvkovou organizací zabývající se základním i aplikovaným geologickým výzkumem a tvorbou geologických map ČR.
- Mapová aplikace
Mapový server ČGS zpřístupňuje pomocí mapových aplikací širokou škálu geovědních průběžně aktualizovaných dat a informací, které ČGS dlouhodobě vytváří a spravuje v souladu s výkonem státní geologické služby a dalšími legislativními požadavky. Jedná se zejména o primární mapové podklady, aplikovaná data a informace o geologické prozkoumanosti území ČR.
- Stahovací služby
ČGS zvolila publikaci datových sad prostřednictvím formátu ATOM feed, pouze v rámci některých mezinárodních projektů byla vyžadována publikace pomocí WFS.
- Česká informační agentura životního prostředí (CENIA)
- CENIA je příspěvkovou organizací Ministerstva životního prostředí. Organizace se zaměřuje na syntetický výzkum v oblasti ekologie a péče o životní prostředí a odbornou podporu výkonu státní správy. Posláním CENIA je shromažďování, hodnocení a interpretace informací o životním prostředí a jejich poskytování odborné i laické veřejnosti.
- Envidata
Projekt envidata.cz prezentuje veřejně dostupná data o životním prostředí, se zaměřením na obory počasí, klima, kvality ovzduší a vody.
- Envirometr
Envirometr, který je součástí Informačního systému pro statistiku a reporting (STAR), simuluje na vybraných ukazatelích tlak lidské společnosti na životní prostředí v ČR.
- Národní geoportal INSPIRE – prohlížecí služby
Národní geoportal INSPIRE představuje národní geoportal shromažďující tematická data sbíraná a vytvářená státními institucemi, které je možné prohlížet v mapové aplikaci.
- Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ)
- Český hydrometeorologický úřad je příspěvkovou organizací vykonávající funkci ústředního státního ústavu České republiky pro obory: čistota ovzduší, hydrologie, jakost vody, klimatologie a meteorologie, jako objektivní odborné služby poskytované přednostně pro státní správu.
- Portál ČHMÚ
Portál ČHMÚ poskytuje aktuální a historická data k meteorologii a klimatologii, hydrologii a kvalitě ovzduší.
- Historická data o stavu ovzduší
Historická data meteorologie a klimatologie představují základní informace o charakteru podnebí (klimatu) na území České republiky (většina dat je zpoplatněna).
- Správa Krkonošského národního parku (KRNAP)
- Správa KRNAP, příspěvková organizace, je odbornou organizací pro ochranu přírody, zabezpečení strážní, kontrolní a informační služby, provádění sanačních a údržbářských prací a kulturně-výchovnou činnost pro území národního parku (NP) a jeho ochranného pásma (OP).
- Veřejný mapový portál
Mapový server nabízí možnost prohlížení řady vrstev vztahující se ke Krkonošskému národnímu parku (turismus, ochrana přírody, živá příroda, management lesa, voda a území).
- Správa Národního parku Podyjí (NP Podyjí)
- Správa NP Podyjí, příspěvková organizace, je odbornou organizací pro ochranu přírody, zabezpečení strážní, kontrolní a informační služby, provádění sanačních a údržbářských prací a kulturně-výchovnou činnost pro území národního parku (NP) a jeho ochranného pásma (OP).
- Geoportál Národního parku Podyjí
Geoportál umožňuje prohlížení široké škály prostorových dat vztažených k Národnímu parku Podyjí – od turistiky, přes tematické mapy až po sbírku ortofotomap.
- Správa Národního parku Šumava (NP Šumava)
- Správa NP Šumava, příspěvková organizace, je odbornou organizací pro ochranu přírody, zabezpečení strážní, kontrolní a informační služby, provádění sanačních a údržbářských prací a kulturně-výchovnou činnost pro území národního parku (NP) a jeho ochranného pásma (OP).
- GIS – Správa Národního parku Šumava
Mapová aplikace umožňuje prohlížení široké škály prostorových dat vztažených k Národnímu parku Šumava – od turistiky, přes tematické mapy až po sbírku ortofotomap.
- Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, v.v.i. (VÚV TGM)
- Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, veřejná výzkumná instituce, se zabývá výzkumem vodních ekosystémů, hospodaření s odpady, ochrany vod a protipovodňové prevence.
- Digitální báze vodohospodářských dat (DIBAVOD)
Digitální báze vodohospodářských dat (DIBAVOD) je pracovní označení návrhu katalogu typů objektů jako tematické vodohospodářské nadstavby ZABAGED. Jedná se o referenční geografickou databázi vytvořenou primárně z odpovídajících vrstev ZABAGED, která je cílově určená pro tvorbu tematických kartografických výstupů s vodohospodářskou tématikou a tématikou ochrany vod nad Základní mapou ČR 1:10 000, resp. 1: 50 000, včetně Mapy záplavových území ČR 1:10 000.
- Hydroekologický informační systém VÚV TGM (HEIS VÚV)
Hydroekologický informační systém (HEIS VÚV) je centrálním informačním systémem VÚV TGM, v.v.i., v oblasti vodního hospodářství a ochrany vod a informačním zdrojem pro řešitele ústavu a uživatele z řad veřejné správy a odborné i laické veřejnosti.
Ministerstvo vnitra
- Ministerstvo vnitra České republiky je ústřední orgán státní správy pro vnitřní věci státu, zejména pro veřejný pořádek a další věci vnitřního pořádku a bezpečnosti.
-
Atlas veřejné správy
Atlas veřejné správy představuje mapový portál o veřejné správě. Použitá data se týkají veřejné správy na území Česka, jejího prostorového rozložení a její kvalitativní i kvantitativní charakteristiky. Mezi zobrazované jevy patří rozmístění úřadů v území, demografie, data o počtu vydaných dokladů, výše finančního příspěvku na přenesenou působnost, současné kompletní administrativní členění a další.
Ministerstvo zdravotnictví
- Ministerstvo zdravotnictví České republiky je ústředním orgánem státní správy na úseku zdravotní péče a ochrany veřejného zdraví.
Ministerstvo kultury
- Ministerstvo kultury České republiky je ústředním orgánem státní správy na úseku kultury.
- Národní památkový ústav (NPÚ)
Národní památkový ústav je největší příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR. Současnými zákony, zejména zákonem památkovým, je mu svěřena řada odborných úkolů týkajících se státní památkové péče.
- Geoportál památkové péče
Geoportál památkové péče poskytuje mapové aplikace (např. Památkový katalog), mapové služby (např. INSPIRE ATOM) a datové sady Národního památkového ústavu.
Ministerstvo zemědělství
- Ministerstvo zemědělství je ústředním orgánem státní správy pro oblast zemědělství.
- Veřejný registr půdy – LPIS
LPIS (Land Parcel Identification System) je geografický informační systém (GIS), který je tvořen primárně pro evidencí využití zemědělské půdy. LPIS je dále určen jako podklad pro vedení zákonných evidencí o použití hnojiv, pastvy, přípravků na ochranu rostlin, rovněž se využívá jako podklad pro stanovení omezení hospodaření z titulu nitrátové směrnice, erozní ohroženosti apod. LPIS nachází dalšího využití i např. v oblasti lokalizace ohnisek nákaz zvířat nebo v oblasti monitoringu výskytu škodlivých organismů.
- Lesy ČR, s.p. (LČR)
Lesy ČR, státní podnik, byly založeny Ministerstvem životního prostředí, přičemž hlavní náplní podniku je obhospodařování lesního majetku ve vlastnictví státu a péče o určené vodní toky a bystřiny.
- Geoportál (mapový klient)
Mapový klient nabízí vybrané údaje LHP agregované na jednotku prostorového rozdělení lesa – oddělení v propojení na porostní mapu. V menších měřítcích jsou lesy ve správě Lesů ČR zobrazovány na pozadí základních map ČR. Dále aplikace poskytuje hranice lesních správ a závodů. K dispozici jsou také vyhledávací funkce a tiskový server. Geoportál mj. nabízí i mapové služby formou WMS, WMST.
- Státní pozemkový úřad (SPÚ)
SPÚ je organizační složkou státu, mezi jejíž hlavní činnosti spadá např. správa zemědělských pozemků ve vlastnictví státu. Poskytování územně analytických podkladů či zajištění činnosti související s aktualizací a vedením celostátní databáze bonitovaných půdně ekologických jednotek.
- Geoportál SPÚ
Geoportál SPÚ nabízí možnost zobrazení navržených polních cest a protierozní, ekologická či vodohospodářská opatření. Současně je možné zobrazovat již realizované prvky a posoudit proměny krajiny v jednotlivých územích.
- Otevřená data ke stažení
SPÚ umožňuje stažení otevřených dat, která jsou rozřazena do čtyř kategorií – pozemkové úpravy, vodohospodářské stavby, bonitované půdně ekologické jednotky a nabídky nemovitostí k prodeji či pachtu/pronájmu.
- Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem (ÚHUL)
ÚHUL představuje organizační složku státu působící jako odborná organizace pro oblast lesnictví a myslivosti. Jednou z hlavních činností organizace je provádění Národní inventarizace lesů, od roku 2015 v podobě projektu Sledování stavu a vývoje lesních ekosystémů.
- Mapy a data
ÚHUL vede centrální databázi a archiv s informacemi o lesích, lesním hospodářství a myslivosti v České republice. Veřejně přístupné části těchto dat jsou dostupné v mapovém a datovém katalogu.
- Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy, v.v.i. (VÚMOP)
VÚMOP je veřejně výzkumnou institucí s odpovědností za základní a aplikovaný výzkum a vývoj v oblasti meliorací, pedologie či tvorby a využití krajiny.
- Geoportál SOWAC GIS
Geoportál SOWAC-GIS je tematicky zaměřen na ochranu půdy, vody a krajiny České republiky. Mapové projekty jsou obsahově zaměřeny především na prezentaci aktuálních i historických informací o půdě, vodě a krajině v podobě map, grafů a tabulek. Vyjma specializovaných aplikací jsou prostřednictvím geoportálu poskytovány i WMS služby.
Ministerstvo průmyslu a obchodu
- Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky je ústřední orgán státní správy pro státní politiku v oblasti průmyslu, obchodu, surovin a ekonomických vztahů vůči zahraničí.
- Agentura pro podporu podnikání a investic – CzechInvest
CzechInvest představuje státní příspěvkovou organizaci v oblasti podpory podnikání a investic v její komplexní podobě.
- Mapová aplikace
Mapová aplikace nabízí základní přehled o dopravě, podnikatelské infrastruktuře, veřejně výzkumných institucí a vzdělání, veřejné podpoře, nemovitostech a socioekonomických ukazatelích, které se vztahují k oblasti podpory podnikání a investic.
Ministerstvo pro místní rozvoj
- Ministerstvo pro místní rozvoj je ústředním orgánem státní správy ve věcech regionální politiky, politiky bydlení a dalších vymezených úsecích správy.
- Regionální informační servis
Informace z oblasti krajů, okresů, obcí s rozšířenou působností i obcí se zaměřením zejména na hospodářské, sociální, životní prostředí, administrativní členění, veřejnou správu i samosprávu, dotace apod.
- Mapový portál (server) MMR
Mapový server nabízí např. přehled územní dimenze, strategického regionálního rozvoje, dopadů COVID-19 či nominálních a reálných příjmů za vybrané územní jednotky.
- Ústav územního rozvoje (ÚÚR)
ÚÚR je organizační složka státu zřízená Ministerstvem pro místní rozvoj ČR, která působí zejména v oborech územního plánování, stavebního řádu, územního rozvoje a regionální politiky.
- Mapový portál ÚÚR
Mapová aplikace nabízí prohlížení vybraných vrstev týkajících se správních obvodů stavebních úřadů, územně analytických podkladů ČR či stanovení stavebních úřadů dle novely stavebního zákona.
Ministerstvo dopravy
- Ministerstvo dopravy České republiky je ústřední orgán státní správy ve věcech dopravy.
- Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD)
Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) je státní příspěvková organizace ve výkonu vlastnických práv státu k nemovitostem tvořícím dálnice a silnice I. třídy, zabezpečení správy, údržby a oprav dálnic a silnic I. třídy a zabezpečení výstavby a modernizace dálnic a silnic I. třídy.
ŘSD zprostředkovává základní informace o stavbách, opravách a odpočívkách prostřednictvím níže uvedených aplikací:
GIS krajů, měst a obcí
- Mapový portál Středočeského kraje
Mapový portál umožňuje prohlížet prostorová data Středočeského kraje řazená do jednotlivých sekcí jako je územní plánování a regionální rozvoj, životní prostředí, doprava, zdravotnictví. Dále mapový portál uvádí odkazy na další užitečné aplikace.
Vybraná města ve Středočeském kraji
- Geoportál Jihočeského kraje
Geoportál nabízí prohlížení řady prostorových dat prostřednictvím mapového portálu k tématům: regionální rozvoj a územní plánování, účelová katastrální mapa, školství a sociální služby, doprava a silniční hospodářství, referenční mapy, životní prostředí aj.
Vybraná města v Jihočeském kraji
- Geoportál Plzeňského kraje
Geoportál nabízí prohlížení řady prostorových dat prostřednictvím mapového portálu k tématům: referenční mapy, digitálně technická mapa, účelová katastrální mapa, doprava a silniční hospodářství, krizové řízení a bezpečnost, kultura památková péče a cestovní ruch, životní prostředí, školství, zdravotnictví a sociální věci aj.
Vybraná města v Plzeňském kraji
Vybraná města v Karlovarském kraji
- Portál digitální mapy veřejné správy Ústeckého kraje
Portál nabízí prohlížení řady prostorových dat prostřednictvím mapového portálu k tématům: územní plánování, účelová katastrální mapa, životní prostředí, krizové řízení, doprava a silniční hospodářství, rozvoj kraje a dotace, zdravotní péče, turistika a cestovní ruch aj.
Vybraná města v Ústeckém kraji
Vybraná města v Libereckém kraji
Vybraná města v Královéhradeckém kraji
- GIS – Mapy – Pardubický kraj
Mapová aplikace umožňuje prohlížení prostorových dat k vybraným tématům (např. ochrana přírody, ovzduší, vodní hospodářství, zemědělství a lesní hospodářství, územní plánování a regionální rozvoj, památková péče, krizové řízení aj).
Vybraná města v Pardubickém kraji
- Geoportál Kraje Vysočina
Geoportál umožňuje prohlížení prostorových dat z vybraných tematických okruhů (kultura a cestovní ruch, doprava, životní prostředí, referenční mapy, územní plánování aj.).
Vybraná města v Kraji Vysočina
- Geoportal
Geoportál Jihomoravského kraje umožňuje prohlížení prostorových dat prostřednictvím tematických aplikací (např. územní plánování, ochrana, přírody, životní prostředí, doprava, školství, zdravotnictví, staré mapy, kulturní památky aj.).
Vybraná města v Jihomoravském kraji
Vybraná města v Olomouckém kraji
- Geoportál Zlínského kraje
Aplikace a služby k cyklotrasám, ortofotomapám, pasportu budov, protipovodňovým opatřením, PRVKZK kanalizacím, PRVKZK vodovodům, správnímu členění, výrobním plochám, využití území či záplavovému území a hlásným profilům.
- Jednotná digitální technická mapa Zlínského kraje (JDTM ZK)
Webová mapová aplikace, která obsahuje prostorové a popisné údaje o technických a přírodních objektech a zařízeních na území Zlínského kraje. Ke dni 31. 3. 2023 byl ukončen provoz JDTM ZK. Spuštění pilotního provozu nové DTM ZK bude od 1. 10. 2023.
- Jednotné územně analytické podklady a územní plány (JUAP)
Webová mapová aplikace agregující výsledky všech územně plánovacích procesů na území Zlínského kraje.
Vybraná města Zlínského kraje
- Moravskoslezský kraj – mapy
Mapové aplikace zobrazující prostorová data z oblasti územního plánování, životního prostředí, cestovního ruchu aj.
Vybraná města v Moravskoslezském kraji
Služby v oblasti GIS
Společnost ARCDATA PRAHA, s.r.o. je dodavatelem řešení od předních světových firem (zejména Esri) zaměřených na správu, analýzu a vizualizaci prostorových dat. Doplňkovou službou je poskytování dat (např. ArcČR 500) a prodej družicových dat. Vedle prodeje softwaru a dat se společnost zaměřuje také na poskytování oficiálních školení a profesionálních konzultačních a implementačních služeb.
Společnost CEDA Maps a.s. spravuje vlastní databázi vektorových mapových podkladů Česka a Slovenska, přičemž participuje na tvorbě celoevropské bezešvé navigační databáze vytvářené nadnárodní společností TomTom. Vyjma dodávání dat řadě výrobců navigací, poskytuje společnost konzultační služby v oblasti IS zaměřených na dopravu.
Společnost DIGIS, spol. s r.o., za zaměřuje na ucelená řešení v oblasti GIS (dodávka produktů GIS – např. AMEServer, geodetickou činnost, převody dat, pasportizaci). Dále společnost nabízí prodej a servis velkoformátových skenerů.
Společnost GEKON, spol. s r.o. se specializuje na geodetické práce v oblasti katastru nemovitostí, stavebnictví a památkové péče. Společnost se rovněž zabývá tvorbou geografických informačních systémů pracujících nad daty katastru nemovitostí (např. DaG).
Společnost GEOREAL spol. s r.o. poskytuje veškeré práce v oblasti zeměměřictví a katastru nemovitostí, speciální inženýrské geodézie, zpracování komplexních pozemkových úprav, letecké digitální fotogrammetrie a geografických informačních systémů (např. SPIRIT PANORAMA).
Společnost GEPRO spol. s r.o. se zabývá vývojem programového vybavení, dodávkami dat a komplexními službami včetně systémové integrace v oblastech geografických informačních systémů (např. Geoportál GEPRO), správy nemovitého i movitého majetku (facility management), katastru nemovitostí, geodézie a kartografie, pozemkových úprav či informačního modelování staveb (BIM).
Společnost GISIT s.r.o. se zaměřuje na vývoj a nasazení informačních systémů, konzultaci v oblasti informačních technologií a dodávky kompletní firemní IT infrastruktury. Jedná se zejména o webové a mobilní technologie (např. GEOFolder) zaměřené na zpracování prostorových dat.
Společnost HYDROSOFT Veleslavín s.r.o. se věnuje vývoji a následnému provozu informačních systémů, mobilních aplikací, mapových aplikací a jiných softwarových řešení na míru, a to především pro obory týkající se inženýrských sítí, hydrologie, územního plánování a zemědělství.
Společnost T-MAPY spol. s r.o. se zaměřujeme na poskytování produktů a služeb v oblasti informačních a geoinformačních technologií. V oblasti GIS společnost nabízí produkty, které jsou realizovány jak prostřednictvím Open Source (např. platformy T-WIST, Spinbox), tak i komerční technologií Esri.
Společnost VARS BRNO a. s. nabízí inovativní a chytrá řešení pro dopravní telematiku (modulární systém SMARTiC), správu majetku a GIS. V oblasti GIS a CAD nabízí společnost rovněž akreditované i neakreditované kurzy a uživatelské semináře na vybraná a aktuální témata.
Titulní strana