Pro informaci – Nový stavební zákon
Od 1. 7. 2024 je ve věcech týkajících se územního plánování plně aplikovatelný zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů. Veškeré informace na Informačním webu územního plánování související s tímto zákonem budou postupně aktualizovány. Děkujeme za pochopení.
O informačním webu
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ – Dovolujeme si upozornit návštěvníky našeho portálu, že jakkoliv věnujeme jeho náplni odbornou péči, nemůžeme vyloučit, že obsahuje i informace, které mohou být nepřesné, neaktuální, vykládané různými institucemi různě, popř. aplikovatelné jen za určitých podmínek.
Nemůžeme proto nést právní zodpovědnost za škody, které by někomu vznikly aplikací našich informací v praxi.
Prosíme proto uživatele našeho portálu, aby si vždy ověřili, zda naše informace platí i v konkrétních časových, místních a dalších souvislostech, v nichž je chtějí prakticky využít.
I přes uvedené upozornění věříme, že náš portál bude uživatelům užitečný.
1. Cíle portálu
Veřejnosti, projektantům, pracovníkům státní správy a samosprávy zpřístupnit na Internetu relevantní informace z oblasti územního plánování, jako podklad pro efektivní práci a rozhodování.
2. Nabídka a milníky portálu
- Aktuality z oboru.
- Tříděné věcné informace z oblasti územního plánování.
- Kontakty na subjekty územního plánování.
- Přehled o stavu územně plánovací činnosti v ČR.
- Od roku 2012 – Prezentace výstupů z činnosti Ústavu územního rozvoje a Ministerstva pro místní rozvoj ČR v oblasti územního plánování.
- Od roku 2013 – Setkávací platforma v rámci omezeného přístupu s heslem – pro vybrané instituce, pracovníky státní správy a samosprávy a odbornou veřejnost.
- Od 04/2016 – Portál územního plánování byl změněn s ohledem na kvalitnější přehlednost internetové aplikace a optimalizaci pro počítač i pro mobilní zařízení.
- 04/2017 – Portál územního plánování byl představen společně s "Evidencí územně plánovací činnosti" a "Systémem stavebně technické prevence" na 20. ročníku konference ISSS 2017 – Internet ve státní správě a samosprávě v rámci prezentace Informační systémy Ústavu územního rozvoje.
- Od 01/2018 – Sekce Portálu územního plánování se aktualizují s ohledem na zákon č. 225/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony – novela stavebního zákona – s účinností od 1. 1. 2018 a souvisejících prováděcích vyhlášek.
- Od 01/2022 – Změna názvu Portálu územního plánování – od 1. 1. 2022 došlo ke změně názvu portálu na Informační web územního plánování – zkratka IWÚP. Nový název více odpovídá zaměření webu – soustředění informací v oblasti územního plánování a souvisejících oborů do jednoho místa pro odbornou i laickou veřejnost, rozcestník odkazů a prezentace výstupů z činnosti ÚÚR a MMR. Současně je třeba předejít případné záměně s Národním geoportálem územního plánování, který nově připravuje MMR.
- Od 1. 7. 2024 – Sekce IWÚP jsou postupně aktualizovány ve vazbě na účinnost nového stavebního zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů.
Od roku 2009 je Informační web územního plánování (dříve Portál ÚP) součástí archivace webů Národní knihovny České republiky jako kvalitní zdroj informací, který by měl být uchován do budoucna.
3. Kontrola a doplňování portálu
Kontrola funkčnosti, aktuálnosti a správnosti odkazů na portálu probíhá pololetně speciálním programem Xenu Link Sleuth.
Kontrola tabulek kaskádových stylů (CSS) a dokumentů XHTML 1.0 Transitional s tabulkami stylů na portálu probíhá průběžně validační službou W3C CSS.
Na portálu probíhá průběžná aktualizace stávajících odkazů a jeho další naplňování novými odkazy.
Do portálu se postupně doplňují nové sekce vyplývající jak z činnosti ÚÚR a MMR, tak z dalších zdrojů.
4. Monitoring územního plánování
Portál územního plánování (nyní IWÚP) byl jako jedna z úloh akce Monitoring územního plánování zařazen do Akčního plánu realizace státní informační politiky pro období do konce roku 2005 (schválený Usnesením vlády ČR č. 527 ze dne 31. května 2000), rámcového programu Elektronická veřejná správa – Veřejné informační služby (VIS) – Informační zdroje VIS.
Smyslem projektu Monitoring územního plánování, jako trvalého úkolu ÚÚR, je zajistit:
- relevantní informace, resp. zdrojová data z oblasti územního plánování, jako podklad pro koncepční i operativní práci a rozhodování veřejné správy a veřejnosti,
- zveřejnění v přehledné formě zpracovaných informací z činnosti ÚÚR ve shodě s požadavky zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů, a na základě statutu ÚÚR jako organizační složky státu čerpající finanční zdroje z veřejných prostředků,
- občanům a investorům přístup k informacím o stavu územně plánovací činnosti v ČR podle vyhlášky č. 500/2006 Sb., o územně analytických podkladech, územně plánovací dokumentaci a způsobu evidence územně plánovací činnosti, jak vyplývá ze změn provedených vyhláškou č. 458/2012 Sb.,
- koordinaci systému s informační strategií resortu,
- využití poznatků z prací na projektu pro identifikaci problémů a návrh jejich řešení v úkolech ÚÚR.
Očekávané přínosy
- Soustředění informací z oblasti územního plánování poskytovaných státem do jednoho místa - zkrácení doby nutné pro vyhledání potřebných informací.
- Zpřístupnění informací o územním plánování a územním rozvoji široké odborné i laické veřejnosti - realizace práva občana na přímý přístup k informacím.
- Snadná dostupnost prostřednictvím Internetu – zavedení moderní informační technologie do služeb poskytovaných občanům - vybudování dílčí části komunikační infrastruktury MMR ČR.
- Snadná orientace v přehledné a jednoduché struktuře systému pro vyhledávání relevantních informací na www stránkách institucí, v dokumentech, databázích, registrech apod.
- Aktuálnost informací zajištěná průběžným vkládáním autorizovaných dat.
- Zpětná vazba od více subjektů poskytujících příbuzné informace.
- Nepřetržitý provoz - zajištění nepřetržité dostupnosti uvedených informací 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Transparentnost, důvěryhodnost, bezpečnost a pořádek v poskytování informací jako služby veřejné správy občanům ve specifických podmínkách informační společnosti.
5. Statistické údaje
Informace o portálu ke dni 25. 7. 2024
- Portál má standardně vyrovnanou návštěvnost. V sekci Státní správa se udržuje kolem 15.–20. místa.
- Portál ke dni 25. 7. 2024 obsahuje 4 560 webových odkazů.
- Navštívilo ho celkem 965 105 návštěvníků (od registrace 23. 5. 2005).
Údaje TOPlistu (on-line počítadla a statistiky přístupů na stránky) ke dni 25. 7. 2024 (od registrace 23. 5. 2005)
Poznámka:
Definice návštěvy (visit) je počet uživatelů, kteří přistoupí na stránku. Jeden návštěvník má obvykle více zhlédnutí.
Definice zhlédnutí (pageviews) je součtem požadavků uživatele, který dále otvírá jednotlivé stránky, bez ohledu na to, od koho požadavek je.
Největší důraz je kladen na veličinu návštěvy, je nejvíce objektivní.
6. Kontaktní údaje
Ústav územního rozvoje, Jakubské nám. 3, 602 00 Brno
www.uur.cz, tel.: +420 542 423 111, e-mail: sekretariat@uur.cz
Ústav územního rozvoje: Ing. arch. Hana Šimková, Ph.D., tel.: +420 542 423 132, e-mail: simkova@uur.cz, garant úkolu, zpracovatel
Ministerstvo pro místní rozvoj: Ing. Vladimír Voldřich, tel.: +420 224 862 276, e-mail: vladimir.voldrich@mmr.gov.cz, garant úkolu
Dostupnost Informačního webu územního plánování
Webové stránky Informačního webu územního plánování – portal.uur.cz
Webové stránky Ústavu územního rozvoje – www.uur.cz
Webové stránky Ministerstva pro místní rozvoj ČR – www.mmr.gov.cz
Titulní strana